Nowoczesne podejścia do wykorzystania płytek lastryko we wnętrzach

Płytki lastryko przez lata uważane były za tani i kiczowaty materiał wykończeniowy. Na szczęście obecnie to podejście zmieniło się, dzięki zagranicznym trendom wnętrzarskim. Innowacyjne technologie wytwarzania oraz oryginalne wzornictwo spowodowały, że z ich pomocą można stworzyć obecnie rewelacyjne aranżacje wnętrz.

Historia lastryko sięga starożytności. Zainteresowaniem materiał cieszył się również w 20-leciu międzywojennym we Włoszech. Praktycznie każdy dom w okresie PRL-u w Polsce był tym materiałem wykończony, jeżeli chodzi o podłogi. Obecnie również zaliczyć go można do gorących trendów wnętrzarskich.

Czym wyróżnia się lastryko płytka?

Lastryko można zastosować przede wszystkim w salonie, kuchni oraz łazience. Materiał powstaje obecnie z mieszanki wody, cementu, gipsu oraz barwnika. Taka odsłona jest niezwykle trwała, a przy tym prezentuje się w niezwykle efektowny sposób. W dodatku materiał dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Wielu inwestorów zwraca również uwagę, że lastryko jest odporne na czynniki atmosferyczne, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Tym samym płytki lastryko szare bez większych problemów można zastosować w wielu często używanych pomieszczeniach. Są również łatwe w utrzymaniu czystości, nie są na nich widoczne zabrudzenia, szczególnie, jeżeli zostanie wybrany jeden z odcieni szarości. Format płytek jest bardzo różny. Dostępna jest zarówno płytka lastryko 60×60, ale uda się również kupić płytki lastryko 120×60, dlatego każdy znajdzie propozycję odpowiednią dla siebie, pozwalającą na ciekawe wykończenie powierzchni płaskich w domu.

Płytki lastryko – łazienka, kuchnia i salon

W jakich pomieszczeniach można zastosować płytki lastryko? Kuchnia, łazienka i salon to najczęściej wybierane wnętrza. Materiał dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych oraz wzorach, dlatego daje ogromne możliwości aranżacyjne. Bez ograniczeń można tworzyć wnętrza, które po prostu mogą się podobać. Lastryko pozwala na efektowne wykończenie ścian oraz podłóg w łazience. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby umieścić je pod prysznicem. Niebanalną posadzkę uda się wykonać z kolorowych płytek lastryko. Ze względu na to, że materiał jest wytrzymały i odporny na wilgoć, wpisuje się również w aranżacje kuchenne. Dobrze sprawdza się na ścianach wokół powierzchni roboczych. Warto również pomyśleć o wprowadzeniu tego materiału do salonu. Może powstać bardzo ciekawa, zwracająca uwagę aranżacja przestrzeni, która posłuży przez bardzo długi czas.