Kształtki do mocowania oświetlenia diodowego można mocować na niemal każdej płaszczyźnie i w dowolnie ułożonym kształcie. Jedynym ograniczeniem miejsca między ścianą a meblami służą profile LED kątowe? Na czym polega ich wyjątkowość?
Jakie są rodzaje profili LED kątowych?
Profile LED kątowe montowane są głównie w narożnikach mebli, ścian, ale też krawędziach schodów. Dzięki unikalnej budowie pozwalają na skierowanie snopu światła pod dowolnie wybranym kątem, występują w trzech standardach szerokości 10, 12 i 14 mm. Swego rodzaju uniwersalność, a z całą pewnością wygodę montażu zapewnia możliwość założenia jednego z trzech rodzajów klosza do diod: B wsuwanego, C klik i klosza C soczewki. W przekroju, profile LED kątowe mają kształt trójkąta prostokątnego, wtedy są one nazywane kształtkami narożnymi, ale też, takie, które ustawić można pod konkretnym kątem 30, 45 czy 60 stopni. Często można spotkać się z oznaczeniami profili aluminiowych typu H – o różnym kącie nachylenia światła (z jednej strony będzie to 30 stopni z drugiej 60 stopni) oraz typu C, gdzie listwa LED umieszczona jest symetrycznie – świeci pod kątem 45 stopni.
Zastosowanie profili LED kątowych
Najczęściej profile LED kątowe używane są w meblarstwie, a mianowicie do różnego rodzaju zabudowy, oświetlania półek, przestrzeni pod szafkami, doświetlania blatu stołu. Specjalny kształt pozwala zamocować taśmę tak, aby oświetlała konkretne obszary wyposażenia. Elementy kierunkowego oświetlenia sprawdzają się zarówno w domach, jak i biurach i w przestrzeni publicznej. Poza doborem typu stelaża pod taśmy diodowe warto zastanowić się nad wybraniem odpowiedniego klosza, który występuje w kilku wersjach przezroczystości i kształcie dostosowanym do wymiarów profili. W zależności od potrzeb można wybrać klosze mleczne, transparentne, mrożone i o mieszanym systemie przepuszczalności światła – w kolorze białym, srebrnym, czarnym lub szarym.