Ratowo modlitewne i patriotyczne

IX Ratowskie Spotkania Patriotyczne (piknik rodzinny), które odbyły się w ostatnią niedzielę, zakończyły Dni Świętego  Antoniego z Padwy, patrona tamtejszego sanktuarium. Mimo upalnej pogody przybyło  dużo ludzi. Po mszy św., którą w intencji Ojczyzny sprawował ks. rektor Bogdan Pawłowski,  Marta i  Paweł Stawińscy z Mławy  wystąpili z koncertem „O  mój rozmarynie”. Zaraz potem Mateusz Żywiec i Maria Dusza ze stajni Tarpan w Korbońcu (gm. Wiśniewo) dali pokaz sztuki kawaleryskiej; widzieliśmy m.in. woltyżerkę na koniach.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się rekonstrukcja potyczki, do jakiej  w 1920 r. doszło  w okolicach Radzanowa i Ratowa. Odtworzono sceny zarekwirowania chłopskiego konia oraz  zajęcia wsi i klasztoru przez bolszewików. Na pomoc pospieszyła polska piechota. Jednak decydujące starcie rozegrało się między 1. Pułkiem Ułanów Krechowieckich (w jego skład wchodził  2. szwadron mławski) a II. Korpusem Konnym, dowodzonym przez złowrogiego Gaja-Chana.

W roli aktorów wystąpili – w pełnym umundurowaniu -  członkowie mazowieckich grup rekonstrukcji historycznych, w tym ze Stowarzyszenia „Cywile Mława” i stajni w Korbońcu. Dni Świętego Antoniego w Ratowie rozpoczęły się w tydzień wcześniej, w niedzielę 13 czerwca. Głównym punktem była suma odpustowa. Cała relacja w papierowym wydaniu „TGM” z 22 czerwca.

   

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież