Gazeta Mławska

Wtorek, 04 sierpnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Historia w Radzanowie

13.02.2020 11:09:44

„W Radzanowie komasacja gruntów przeprowadzona została w latach 1926 – 1928 i stanowiła wielkie osiągniecie gospodarcze i społeczne. Przebiegała w spokojny i pokojowy sposób, co świadczy o zrozumieniu przez społeczność wiejska ważności przedsięwzięcia. Niewątpliwie do sukcesu i braku jakichkolwiek zatargów związanych z komasacją przyczyniła się sama Komisja Komasacyjna, która umiała pogodzić wszystkich posiadających grunty” – pisze Walerian Piotrowski w najnowszym „Radzanowskim Zeszycie Historycznym” (nr 3).
Na jego łamach znajdujemy też kilkanaście innych artykułów, materiałów czy not biograficznych. Wydawnictwo jest wyrazem aspiracji tamtejszego środowiska. Mało prawdopodobne, że niezwykle bogatymi dziejami Radzanowa czy miejscowości o podobnej wielkości zainteresują się zawodowi historycy. To powinno być (i, jak widać, jest) domeną lokalnych badaczy. Okazuje się, iż nawet scalanie gruntów (jeden z problemów rolnictwa w II Rzeczypospolitej) może być przedmiotem ciekawego tekstu. „Zeszyty” wydaje radzanowski Gminny Ośrodek Kultury. W skład redakcji wchodzą mgr Stefan Chrzanowski, dr Walerian Piotrowski (red. nacz.) i mgr Anita Ziółkowska. Więcej w najbliższym wydaniu papierowym „TGM”. K.J.

autor: walekD

inne wpisy tego autora

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz