Gazeta Mławska

Sobota, 04 lipca 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Oszustwo na dopłaty i faktury

09.01.2020 09:21:59

Do Komendy Powiatowej Policji w Mławie zgłosiły się kolejne osoby, które padły ofiarą oszustów stosujących metodę na dopłatę do przesyłki lub fakturę. W grę wchodzą kwoty od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Przestępcy, podszywając się pod znane marki przewozowe, przysyłają esemesy do wybranych osób lub firm. Informują, że aby odebrać przesyłkę, trzeba dopłacić zazwyczaj 1 zł lub niewiele więcej (w korespondencji znajduje się link do realizowania dopłaty). Jednakże po autoryzacji przelewu z kont klientów zostają pobrane znacznie większe sumy. Jeden z mieszkańców Mławy stracił blisko 3 tys. zł, inny – 19 tys. zł. Co więcej, cyberoszuści włamują się też na cudze konta mailowe, dzięki czemu poznają korespondencję ich właścicieli. Tu się podszywają pod zakłady usługowe, wystawiają fałszywe faktury, zmieniając cyfry rachunków bankowych. Ich odbiorcy, sądząc że mają do czynienia z oryginalnymi dokumentami, przelewają pieniądze, ale trafiają one na konta przestępców. Sprawami wszystkich tych oszustw zajmuje się referat do walki z przestępczością gospodarczą mławskiej KPP. - Żeby ustrzec się przed działaniem oszustów, nigdy nie korzystaj z gotowych linków do wpłat, wysyłanych w wiadomościach sms oraz emailach. Jeśli otrzymasz taką wiadomość, skontaktuj się z prawdziwą firmą. Przy wpłatach, korzystaj z danych firmy, które zostały przez ciebie potwierdzone. Jeśli kopiujesz numer rachunku do wpłaty, sprawdź cyfra po cyfrze, czy cały numer jest prawidłowy – radzi policja. (kj)

autor: red.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz