Gazeta Mławska

Sobota, 30 maja 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Mława pamięta o Ułanach Zaniemeńskich

07.11.2019 08:26:10

Przed budynkiem Zespołu Szkół nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mławie odsłonięto kamień z tablicą poświęconą pamięci 2. szwadronu 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich.
W okresie międzywojennym była to jedna z najbardziej znanych jednostek Wojska Polskiego, zwano ją „błękitnym pułkiem”. Stacjonowała w Wilnie. Powstała w 1918 r. na rozkaz generała Józefa Dowbór-Muśnickiego. Poszczególne szwadrony pułku tworzono w Białymstoku, Łomży, Płocku, Włocławku, Koninie i właśnie w Mławie (w 1919 r.). Uroczystość rozpoczęła msza św. polowa, którą sprawowali ks. Bogdan Pawłowski, rektor Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Antoniego z Padwy w Ratowie, oraz ks. Piotr Orliński, katecheta w ZS nr 3, potomek ułana mławskiego szwadronu. Na zakończenie odbył się pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego, przygotowany przez Fundację Kawalerii Ochotniczej 4. Pułku Ulanów Zaniemeńskich. Więcej w papierowym wydaniu „TGM” z 12 listopada. K.J.

autor: red.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie FotoreportażeRSS