Gazeta Mławska

Środa, 27 maja 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. KJ
fot. KJ

Perły architektury i park

04.11.2019 09:05:19

Trzy instytucje z powiatu mławskiego - parafia św. Wojciecha w Szreńsku i Diecezjalne Sanktuarium Świętego Antoniego z Padwy w Ratowie oraz gmina Stupsk - otrzymały pieniądze z budżetu samorządu województwa mazowieckiego na ochronę zabytków. To istotne wsparcie, ale niewystarczające.
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Szreńsku – wzniesiony ok. 1530 r. z fundacji Feliksa Szreńskiego, zorientowany, murowany z cegły – jest jednym z najcenniejszych budowli późnogotyckich na Mazowszu. - Przyjeżdżają do nas studenci historii sztuki ze swymi profesorami na zajęcia terenowe i wszyscy zgodnie twierdzą, że mamy architektoniczną perełkę – przyznaje ksiądz proboszcz Jan Żółtowski. Oczywiście zabezpieczenie i utrzymanie takiego obiektu to nie lada wyzwanie – nie tylko dla jego gospodarza i całej wspólnoty parafialnej. Za rządów poprzedniego proboszcza wyremontowano dach na świątyni – łącznie z wymianą dachówki. Przedsięwzięcie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ubiegłym roku zaś wykonano odwodnienie kościoła (drenaż), co powinno powstrzymać zawilgocenie ścian. Teraz nadszedł czas na restaurację jego elewacji. Ks. Żółtowski, powołując się na opinię ekspertów, mówi nam, że na to potrzeba kilku milionów złotych. Takiego ciężaru finansowego nie udźwignie parafia, jeśli nie otrzyma pomocy z zewnątrz. Dzięki dotacji z programu wojewódzkiego (130 tys. zł) i wkładowi własnemu rozpoczęto odnawianie elewacji frontowej kościoła. Wiążą się z tym dość żmudne i skomplikowane prace. Cały artykuł w papierowym wydaniu „TGM” z 5 listopada. K.J.

autor: red.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz