Gazeta Mławska

Niedziela, 17 stycznia 2021

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

Czy szreńszczanie chcą być mieszczanami?

26.04.2019 12:52:44

W Szreńsku w zaplanowanym terminie nie odbyły się konsultacje społeczne w sprawie wniosku o przywrócenie tej starej miejscowości praw miejskich. Powód? Na zebranie przyszło zaledwie 46 uprawnionych do głosowania. Nikt z nich nie wypełnił ankiety. Wszyscy uznali, że są za małym gremium, by wyrażać opinię w tak ważnej sprawie. - Konsultacje będą przeprowadzone, a raczej dokończone – zapowiada wiceprzewodniczący Rady Gminy Piotr Olewnik.
O tym, że Szreńsk powinien się starać o odzyskanie statusu miasta, mówiło się tu od dawna, a zwłaszcza podczas biesiad na festynach zwanych Dniami Szreńska. To doroczne święto przyciąga rzesze, również krajan zamieszkałych w odległych miastach Polski i za granicą. Panuje wesoła atmosfera, spotykają się ze sobą szreńszczaki (tak się nazywa tych, którzy stąd się wywodzą), wymieniają wspomnienia. Wtedy czuje się, że oni emocjonalnie związani są z ziemią rodzinną. Ale dopiero Rada Gminy obecnej kadencji uchwaliła przeprowadzenie konsultacji, czyli uczyniła wstępny krok na drodze do celu. W ślad za tym wójt Marek Nitczyński ogłosił terminarz. Mieszkańcy całej gminy mieli wyrazić swoje zdanie w marcu, przy okazji wyborów sołtysów. Przygotowano druki ankiet. Obywatele, podpisawszy się na liście obecności, mogli wybrać jedną z trzech opcji: „za”, „przeciw” lub „wstrzymuje się”. Oczywiście można było oddać głos nieważny. W wyznaczonych dniach konsultacje przeprowadzono w 23 sołectwach. Wszystkich - z wyjątkiem Szreńska. W sumie było w nich 2.501 uprawnionych do głosowania. Spośród nich 568 (22,7 proc.) wzięło udział w tym swoistym referendum. Za tym, by Szreńsk znowu stał się miastem, opowiedziało się 165 osób, przeciw – 343, wstrzymało się – 58, dwa głosy były nieważne. K.J. Cały artykuł w najbliższym wydaniu papierowym „TGM”.

autor: red.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz