Gazeta Mławska

Wtorek, 04 sierpnia 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php

LIPOWIEC KOŚCIELNY

A A A poleć znajomemu drukuj stronę

Pamięć o „Puszczyku” i jego żołnierzach

12.07.2016 08:23:04

Równo 63 lata temu, 5 lipca 1953 roku, Wacław Grabowski „Puszczyk” i sześciu jego żołnierzy - ostatni oddział partyzancki Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na północnym Mazowszu – w Niedziałkach polegli w walce z liczącą 1,3 tys. osób grupą operacyjną Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.


„Żałuję, że w tym roku nie dane mi jest uczestniczyć osobiście w uroczystościach w Niedziałkach. Wszystkim jej uczestnikom, szczególnie rodzinom por. „Puszczyka” i jego podkomendnych, przesyłam wyrazy szacunku i zapewnienia, że działania poszukiwawcze zmierzające do odnalezienia miejsca ukrycia przez komunistów szczątków naszych Bohaterów będą kontynuowane. Zrobimy wszystko, aby ich odnaleźć, zidentyfikować, a następnie pochować z honorami, na które zasłużyli trwając w walce o wolną Polskę. Wierzę, że nadejdzie dzień, w którym uroczystości w Niedziałkach poświęcone pamięci oddziału „Puszczyka” odbędą się przy siedmiu trumnach przykrytych biało-czerwonymi flagami” – napisał prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań pochowków ofiar komunistycznego terroru, do uczestników uroczystości w Niedziałkach (gm. Lipowiec Kościelny).

Więcej w papierowym wydaniu TGM z 12 lipca

autor: KJ

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz