Gazeta Mławska

Piątek, 25 września 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. W.P.
fot. W.P.

Podniosła uroczystość w Gimnazjum w Szydłowie

01.07.2013 14:50:00

Honorowym gościem obchodów 10. rocznicy nadania Gimnazjum w Szydłowie imienia 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich i uroczystości zakończenia roku szkolnego był 100-letni pułkownik Stanisław Ślesicki, ostatni żyjący obrońca Mławy.

 

Uroczystości rozpoczęła msza św. koncelebrowana w kościele, której przewodniczył ks. biskup Roman Marcinkowski w asyście ks. dziekana mławskiego Kazimierza Ziółkowskiego i wicedziekana ks. Sławomira Krasińskiego. Na prośbę dyrektora Gimnazjum Jana Kowalskiego biskup poświęcił kopię ryngrafu, jego oryginał zdobił proporzec 79. pułku. Taki sam widnieje na sztandarze szkoły. Ten znak co roku otrzymuje najlepszy absolwent szydłowskiego Gimnazjum.

Następnie wszyscy udali się na cmentarz parafialny, gdzie w maju 1940 roku zostało pochowanych 43 żołnierzy (wcześniej spoczywali w zbiorowej mogile w Nosarzewie Polnym), poległych na tym terenie w wojnie 1939 roku. Tu odmówiono modlitwę za spokój ich dusz, złożono kwiaty i zapalono znicze. Obecni byli przedstawiciele 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej i grupy rekonstrukcyjnej nawiązującej do tradycji pułku.

Miejscem dalszej części uroczystości była hala sportowa. Tu kończący naukę uczniowie dokonali symbolicznego przekazania sztandaru młodszemu rocznikowi i zaprezentowali program artystyczny.

"TGM" nr 27 z 2 lipca 2013 r.

autor: Wojciech Paszko

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • Jacek, 2013-07-03 09:18:32
    Usunięcie blędów
    Szanowny Panie, Błędy ze strony internetowej da się usunąć, niestety nie jest to możliwe w wersji papierowej.