Gazeta Mławska

Piątek, 23 sierpnia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Jakubowski
fot. K.Jakubowski

Maleje bezrobocie, płace rosną wolniej

10.08.2018 15:31:05

Rozmowa z Witoldem Żerańskim, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie

* Stopa bezrobocia w Mławskiem spadła poniżej 7 proc. i nadal wykazuje  tendencję malejącą. W końcu PUP pójdzie z torbami?
- Wiele mówi się o urzędach pracy i potrzebie ich funkcjonowania, patrząc jedynie na dane statystyczne. Jednak oprócz działań związanych z aktywizacją zawodową bezrobotnych  realizują one szereg innych ustawowych zadań, których ilość przy każdej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy rośnie lub rozbudowuje się,  jak np. o  sprawy cudzoziemców.

* Pracownicy firm w powiecie mławskim powszechnie narzekają na niskie płace. To jest bariera, która utrudnia aktywizację bezrobotnych?    
- Cóż, kłopot w tym, że często sugerujemy się zarobkami możliwymi do osiągnięcia w dużych miastach, np. w Warszawie. U nas zarobki zawsze będą niższe niż w stolicy. Jednakże u nas płace systematycznie rosną, choć zapewne nie w takim tempie, jakby życzyli sobie tego pracownicy.

* Z wyjątkiem branży elektronicznej, gdzie średnia pensja ciągle  oscyluje w granicach najniższego - ustawowego - wynagrodzenia. To zastanawiające, zwłaszcza że Mława jest europejskim, jeśli nie światowym, potentatem w  przemyśle elektronicznym.
- Wysokość wynagrodzenia jest przedmiotem umowy między pracownikiem a pracodawcą. Coraz częściej zaproponowana stawka w wyniku negocjacji jest wyższa niż najniższe wynagrodzenie, widzimy to na umowach o pracę dostarczanych do urzędu. Systematycznie tłumaczymy pracodawcom, że jeśli chcą mieć wydajnych  pracowników, to powinni im dobrze płacić. Tyle możemy zrobić. Niestety, w przypadku branży elektronicznej nasze rozmowy są bezskuteczne.

Cała rozmowa w papierowym wydaniu „TGM” z 14 sierpnia. 

autor: kj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz