Gazeta Mławska

Czwartek, 24 maja 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W e-prenumeracie taniej!
fot. kj
fot. kj

Francuzi zbudują nam oczyszczalnię

16.06.2017 15:00:00

W Mławie poświęcono i wmurowano kamień węgielny pod komunalną oczyszczalnię ścieków. Zbuduje ją i będzie eksploatować przez 30 lat francuska spółka Ondeo z globalnej grupy Suez w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Inwestycja warta jest 47 mln zł.

 

- Gratuluję Mławie wyboru takiej formuły. To pewna i dobrze rokująca na przyszłość forma partnerstwa. Wspieramy tego typu inicjatywy, a zwłaszcza nowoczesne projekty partnerstwa publiczno-prywatnego - mówił Sylvain Guiauque, zastępca szefa Misji Ambasady Francji w Polsce.

- To wielkie wydarzenie w życiu Mławy – podkreślał jej burmistrz Sławomir Kowalewski. Nie ukrywał, że wiązała się z tym decyzja, która wymagała odwagi. Poprzedzona była jednak długą dyskusją i analizą ekonomiczną – ratusz skorzystał tu z usług agencji doradczej.

Dotychczasowa oczyszczalnia, wzniesiona pod koniec lat 70. i zmodernizowana na początku obecnego wieku, już się nie nadawała do dalszego remontu. Tak czy inaczej, władze miasta doszły do wniosku, że trzeba zbudować nowy obiekt – obok starego. Inwestycja kosztowałaby około 50 mln zł. Gdyby w połowie została dofinansowana ze źródeł zewnętrznych, to i tak stanowiłaby duże obciążenie dla budżetu samorządowego. Więcej, niedawno miasto rozpoczęło budowę 20 km sieci kanalizacji sanitarnej, co pochłonie 27 mln zł (w 50% jest to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

- W sumie potrzeba więc blisko 80 mln zł. Gdybyśmy sami budowali tę oczyszczalnię, musielibyśmy wyłożyć z własnych dochodów 40 mln zł, czyli przez cztery lata nie zrealizowalibyśmy żadnej innej inwestycji – przekonywał burmistrz. Jego zdaniem partnerstwo publiczno-prywatne jest najlepszym z możliwych sposobów na rozwiązanie problemu.

Do przetargu na wybór partnera przystąpiły trzy firmy, najlepszą ofertę przedstawiło Ondeo. Rada Miasta niejednogłośnie - po emocjonującej debacie - upoważniła burmistrza do negocjacji z francuską spółką.

Cały artykuł w papierowym wydaniu „TGM” z 20 czerwca.

autor: kj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz