Gazeta Mławska

Czwartek, 24 maja 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-gazeta-mławska. W e-prenumeracie taniej!

Koreańczycy, Chińczycy i... Francuzi w Mławie

14.06.2017 10:00:00

Około 100 osób, głównie samorządowców i przedsiębiorców, uczestniczyło w konferencji na temat partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), zorganizowanej w Mławie przez Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Warszawie i francuski koncern Suez. Prelegenci z Polski i Francji przez pięć godzin referowali zalety i mankamenty tej formuły inwestowania.

 Najogólniej mówiąc, rzecz polega na tym, że  firma prywatna wykłada swoje pieniądze na budowę autostrady,  stadionu, spalarni śmieci  czy nawet siedziby  sądu. Oczywiście nie jest instytucją dobroczynna:  potem z opłat użytkowników obiektów czy czynszu czerpie zyski.  Jest to coraz bardziej rozwijający się sposób zaspokajania potrzeb zwłaszcza mieszkańców miast, tym bardziej że  państwom i samorządom lokalnym brakuje kapitału na inwestycje. W Europie pod tym względem palmę pierwszeństwa dzierży Francja. Jak podkreślał przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju, PPP zajmuje ważne miejsce w „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
Na dzisiaj (14 czerwca) zaplanowane jest wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę komunalnej oczyszczalni ścieków w Mławie. Nowy obiekt powstanie obok starego, którego już nie warto modernizować.  Przedsięwzięcie – o wartości ok. 50 mln zł  - sfinansuje spółka Ondeo (grupa Suez). Nową oczyszczalnię  ma eksploatować przez 30 lat.
Więcej. Dzisiaj po południu  w mławskim parku odbędzie się „Wielki piknik rodzinny we francuskim stylu”.
Suez to trzeci biznesowy partner zagraniczny Mławy. Wcześniej zainwestowali tu Koreańczycy (LG Electonics) i Chińczycy (spółka Novago).  
(kj)
Więcej w papierowym wydaniu „TGM” z 20 czerwca.
           

autor: kj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz