Gazeta Mławska

Piątek, 28 kwietnia 2017

Aktualne i archiwalne wydania naszego "Tygodnika" można kupić na portalu ePrasa.pl

Polacy wobec Holocaustu

21.04.2017 12:30:00

- Obserwujemy kult powstania warszawskiego i żołnierzy wyklętych, czyli formacji militarnych. Niestety zapominamy o tych, którzy nieśli pomoc braterską bez użycia broni, narażając własne życie na niebezpieczeństwo – mówił Tomasz Sudoł na konferencji w Mławie, zatytułowanej „Codzienny heroizm – o Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Północne Mazowsze”.

 Zorganizowana została przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie, prowadzony przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Ciechanowie.
Tomasz Sudoł (pracownik Instytutu Pamięci Narodowej) w półgodzinnym referacie zaledwie zarysował problem. Mówił o tym, że okupant podzielił ludność podbitej Polski na niemiecką i nie niemiecką. Do tej drugiej zaliczył Polaków, Ukraińców, Białorusinów. Poza wszelką klasyfikacją znajdowali się Żydzi. Zepchnięci na zupełny margines byli skazani na totalną zagładę.
(kj)
Cały artykuł w papierowym wydaniu „TGM” z 25 kwietnia.

autor: KJ

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie FotoreportażeRSS

  • Światowy Dzień Ziemi: Las dobre sąsiedztwo

    W Światowym Dniu Ziemi, 22 kwietnia, 260 osób wzięło udział w odnawianiu lasu na terenie Nadleśnictwa Dwukoły. Ta akcja edukacyjno-wychowawcza przebiegała pod hasłem „Las dobre sąsiedztwo”. Zobacz galerie...

  • Grupa Zalewski i bezdomni

    19 kwietnia 2017 r. Grupa Zalewski, oddziały Mława, Kraszewo i Działdowo kontynuują nocne patrole Zobacz galerie...

  • Wielkanocne stoły w Strzegowie

    Dwanaście kół gospodyń wiejskich i grup nieformalnych uczestniczyło w konkursie „Tradycje i zwyczaje wielkanocne”, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Strzegowie. Zobacz galerie...