Gazeta Mławska

Piątek, 28 kwietnia 2017

Aktualne i archiwalne wydania naszego "Tygodnika" można kupić na portalu ePrasa.pl

Mazowsze jest niepodzielne

15.04.2017 13:10:00

Rozmowa z Adamem Struzikiem, marszałkiem województwa mazowieckiego

 * Stanął pan na czele Ruchu Obrony Polskiej Samorządności. Co to za organizacja?

- To stowarzyszenie jest obecnie w trakcie rejestracji. W 12 województwach powołano już powiatowe struktury. Będziemy bronić niezależności samorządów terytorialnych, gospodarczych i zawodowych, a także organizacji pozarządowych. Słowem tych wszystkich środowisk, którym leży na sercu przestrzeganie Konstytucji RP.

* Czy dyskutowano także o propozycjach zmian w ordynacji wyborczej?

- Najwięcej emocji wzbudziło ograniczenie urzędowania do dwóch kadencji dla prezydentów, burmistrzów i wójtów, bo ten przepis de facto ma działać wstecz. Ta propozycja narusza konstytucję, bo pozbawia obywateli biernego i czynnego prawa wyborczego. W przypadku uniemożliwienia startu w wyborach osobom, które pełniły swoją funkcję już dwie kadencje, przygotujemy wniosek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Pozbawienie kogoś prawa startu w wyborach, w wyniku decyzji politycznej, jest naruszeniem nie tylko konstytucji, ale też międzynarodowych dokumentów dotyczących praw człowieka.
Forum Samorządowe powołało także komitet protestacyjny, w jego skład weszły zarządy wszystkich korporacji samorządowych. Planujemy spotkania z partiami politycznymi, tymi, które będą chciały z nami rozmawiać. Myślimy o spotkaniu z prezydentem, chociaż nasze zdziwienie budzi fakt, że bezkrytycznie podpisuje on ustawy odbierające samorządom kompetencje, choć to on jest strażnikiem konstytucji. 6 maja planujemy duże zgromadzenie, nazwaliśmy je Spotkaniem Polaków. W Warszawie odbędzie się protest z udziałem różnych środowisk samorządowych. Apelujemy również, aby rady gmin podejmowały uchwały w sprawie ograniczania samorządności.

KR

Cały wywiad w najbliższym wydaniu TGM

autor: redakcja17

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie FotoreportażeRSS

  • Światowy Dzień Ziemi: Las dobre sąsiedztwo

    W Światowym Dniu Ziemi, 22 kwietnia, 260 osób wzięło udział w odnawianiu lasu na terenie Nadleśnictwa Dwukoły. Ta akcja edukacyjno-wychowawcza przebiegała pod hasłem „Las dobre sąsiedztwo”. Zobacz galerie...

  • Grupa Zalewski i bezdomni

    19 kwietnia 2017 r. Grupa Zalewski, oddziały Mława, Kraszewo i Działdowo kontynuują nocne patrole Zobacz galerie...

  • Wielkanocne stoły w Strzegowie

    Dwanaście kół gospodyń wiejskich i grup nieformalnych uczestniczyło w konkursie „Tradycje i zwyczaje wielkanocne”, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Strzegowie. Zobacz galerie...