Gazeta Mławska

Piątek, 20 października 2017

Elektroniczne wersje bieżących i niektórych archiwalnych wydań "Tygodnika" dostępne są na portalu eprasa.pl
fot. ua
fot. ua

Dobry fach to nobilitacja

03.06.2016 08:37:09

Rozmowa z Urszulą Makowską, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Mławie.


* W państwa szkole, oprócz technikum, jest szkoła zawodowa o kierunku monter robót wykończeniowych w budownictwie. Tacy fachowcy są dzisiaj poszukiwani, domyślam się, że ta klasa jest oblegana?   
- Zawsze była pełna,  liczyła 30 – 28 osób. Jednak w tym roku szkolnym po raz pierwszy mamy pół rocznika – 15 osób. Trudno mi odpowiedzieć na pytanie dlaczego. Na pewno jest to związane z niżem, który nas spotyka. Prawdą jest jednak, że młodzież coraz częściej, wybierając kształcenie zawodowe wybiera  technikum. Może dlatego, że ten typ szkoły oferuje, nawet w naszej placówce większą gamę zawodów. Nowa podstawa programowa daje też podział na tzw. kształcenie praktyczne i teoretyczne. Teraz,  w technikum tej praktyki jest trochę więcej – może stąd taki, a nie inny wybór gimnazjalistów.
* Ale to oznacza naukę o rok dłużej. Kiedyś dzięki zawodówce można było szybciej zacząć pracę, szybciej się usamodzielnić. Nastolatkowie nie myślą o tym dzisiaj?
- Wśród szesnastolatków, którzy kończą gimnazjum, obserwuję mniejsze niż kiedyś zainteresowanie swoją przyszłością, tym co będą robić, mniejszą odpowiedzialność życiową. Brakuje im pewnej dojrzałości. Często wybierając szkołę kierują się nie tym, co ich interesuje, ale tym, gdzie idą ich koledzy. Młodzi spostrzegają świat dosłownie, tu i teraz i nie myślą, że na tę chwilę mają kilkanaście lat, zerowe doświadczenie, zerowy start. Do tego dochodzi konsumpcyjny styl życia i zero oczekiwania względem własnej osoby.

Cała rozmowa w papierowym wydaniu TGM z 31 maja

autor: UA

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz